Shamrock

YAŞINIZI ONAYLAMAMIZ GEREKİYOR! Web site içeriğinde 18 yaşından küçük bireyler için hassas içerikler bulunabilir, Giriş yapmak için yaşınızı onaylayınız. 18 YAŞINDAN BÜYÜK MÜSÜNÜZ?

Blog

Shamrock’un Efsane Kokteylleri

Eskişehir’de eğlencenin ve kalitenin en son durağı olan Shamrock, tüm ününü kesintisiz eğlencesinden alıyor sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Gelen konuklarımızın tekrar tekrar kendisini Shamrock’da bulmasının temel nedenlerinden biri de şüphesiz leziz kokteyllerimiz…

Her biri birinden özel kokteyllerimiz, aslına uygun reçetelerde, tadını her zaman aynı şekilde koruyacak şekilde hazırlanır. Deneyimli barmenlerimiz her bir ögeyi titizlikle buluşturarak ortaya her zevke uygun farklı ve leziz kokteyller çıkarır.

Eskişehir'in en iyi kokteyl barlarından biri olan Shamrock'da eğer hala bir favori kokteyliniz yoksa gelin birkaç kokteyli inceleyerek birlikte aradığınız lezzeti bulmaya çalışalım;

Dionysos

Dionysos, içerisinde şarap ve vodka tadına ulaşabileceğiniz, şeker ve böğürtlen şurubu ile hem renk hem de tat dengesi yakalayan efsanelerimizden biri. İçerisinde kullanılan Martini Rosso ise benzersiz tadıyla bu güzelliğin tamamlayıcısı oluyor.

Dionysos’un içeriğinden bahsedip de adının nereden geldiğini söylememek olmaz. Dionysos, Yunan mitolojisinde Zeus’un oğlu olarak doğmuştur ve bağ bozumu tanrısı, şarap tanrısı olarak bilinir. Acı ve haz duyguları arasında gidip gelmeyi temsil eden Dionysos, bahsettiğimiz kokteylin içeriği sebebiyle adını da vermiştir.

Zeus

Zeus, tam da adına yakışır ağırlıkta, keyifle içilecek kokteyllerimizden biri… İçerisinde Absolut Pears’ın efsanevi armut tadı, safari likörünün çarkıfelek, papaya, limon ve narenciye aromaları, cardinal melon ve son olarak Sprite eklemesi ile tam bir haz şöleni…

Aklınıza gelebilecek neredeyse tüm meyvelerin mixlerinden oluşan Zeus’u deneyimlerken her yudumda farklı bir hazza ulaşabilirsiniz.

Aphrodite

Aphrodite, içerisinde Pink Gin’den gelen muhteşem dut tadı, çarkıfelek meyvesi, tatlı ekşi sosu ve nane aromasıyla Shamrock’un en sevilen kokteyllerinden biri.

Rengi, lezzeti ve keyifli uzun içimi ile Aphrodite sizi denediğinizi asla pişman etmeyecek bir tat…

Hermes

Tekila sevenleri buraya alalım… Hermes’in baş aktörü tekila ve drambuie. Üzerine ilave edilenler ise tekilanın vazgeçilmez yan ürünü olan limon, basit şurup ve çilek…

Tekila ve viskinin geniz yakan etkisini hafifletecek ilaveleri ile Hermes, bizim favori kokteyllerimiz arsında yerini her zaman koruyacağa benziyor.

E bu kadar güzel kokteyllerden bahsetmişken bir de bu tatlı tatlı içtiğimiz gecelerin sabahlarında felakete uyanmadan hangoverlığı nasıl atlatırız ona bakalım.

Akşamdan Kalmalığı Atlatmak İçin En İyi Formüller

Arkadaşlarla birlikte yapılan eğlenceli programlar, dans, müzik ve eğlence dolu gecelerin sabahı gece kadar eğlenceli olmayabiliyor. Özellikle alkolün dozunu kaçırıp su içmeyi de ihmal ettiğimiz gecelerin sabahında dayanılmaz baş ağrıları, mide bulantıları gibi birçok şikayet yaşanabiliyor.

Hangover daha bilinen açıklamasıyla akşamdan kalmalık alkol alınan gecenin sabahlarında vücudumuzun gösterdiği semptomlardır. Aşırı derecede yorgunluk hissi, dayanılmaz baş ağrıları, mide bulantısı, mide ağrıları olarak sıralanabilen bu semptomlar geçici olsa da geçene kadar hayatınızı kısa bir kabusa dönüştürebilir.

Bu durumda bilinen ve kullanılan bazı ilaçlar olsa da ben bu sorunu evdeki ürünlerle çözerim ilaç içmem diyorsanız buyurun birlikte neler yapabileceğimize bir bakalım;

Öncelikle alkol almayı seviyorsak şunu kesinlikle bilmemiz gerekir; alkol vücutta dehidrasyona sebep olur. Yani vücudumuz su kaybı yaşar ve bu da önemli bir sorundur. Bunun için öncelikle alkol alırken sürekli su tüketmek gerekir. Ancak bunu atlayıp hangover uyandığınız bir sabahtaysanız yine elinizden suyu ekşit etmeden gün boyunca bol bol tüketmelisiniz.

Üstelik bu sadece içtiğimiz su anlamında da değil. Akşamdan kaldığınız sabah güne çorba içerek başlayabilir, bitki çayları ile devam edebilir ve bol bol sıvı tüketerek alkolün vücudunuzdan daha hızlı bir şekilde atılmasını sağlayabilirsiniz.

Ama diyelim ki mide bulantınız çok şiddetli ve su içemiyorsunuz, o zaman da meyve suyu, sporcu içecekleri veya zencefilli nane çayı sizin için şifacı olacaktır.

Eğer çok halsiz ayakta durmakta zorluk çekiyorsanız ilacınız karbonhidrat… Gün içinde bol bol karbonhidrat tüketmeye çalışabilirsiniz.

Alkol vücudumuzda dehidrasyona sebep olarak susuz kaldığımız yetmez gibi bir de vücudumuzdaki potasyumu da alıp götürür. Bu sebeple kaybettiğimiz potasyumu kazanacağımız gıdalar da hangoverlık sorununa iyi gelecektir. Muz yiyebilir, soda ve ayranı birlikte tüketebilir, yumurta veya yulaf yiyebiliriz.

Alkol alınacak gecelerde ertesi günü de iyi seçmek lazım. Yani eğer mümkünse bol alkol alınacak gecelerinizi hafta sonlarına, tatil günlerine denk getirmek sizin için iyi bir karar olacaktır. Çünkü bunların hepsini yapsanız bile bedeninizi en iyi toparlayacak ayrıntı uyumak veya uzanarak günü dinlenmeyle geçirmektir.

Son olarak hangoverlar için verebileceğimiz tavsiye ise toparlanmamızı hızlandıracak içecekler;

Domates Suyu

Ballı, zencefilli, tarçınlı su

Kola…

Hangover olarak güne lanetlerle uyandığınız sabahlara tavsiylerimiz bunlar. Ancak başta da belirttiğimiz gibi en önemli ayrıntı su tüketimi. Eğer alkol alırken her bardakla bir bardak da su tüketmeyi alışkanlık edinir, yatmadan önce bol bol su tüketirseniz ertesi güne büyük sorunlarla uyanma ihtimalinizi de düşürmüş olursunuz.

Bol bol gülüp eğlenilen gecenin sabahında da aynı neşeyle uyanmak için bu tavsiyemizi göz ardı etmeyinJ